محل تبلیغات شما

مفهوم قدرت خرید به عنوان توانایی تکی یا گروهی از عوامل اقتصادی توصیف می شود که به راحتی می تواند بر قیمت های بازار تأثیر بگذارد. قدرت خرید تأثیر مستقیمی و غیرمستقیم بر روی موارد زیر دارد :

هزینه های مصرف کننده
رشد اقتصادی کشور
سرمایه گذاری یا تصمیم گیری مالی
انتخاب مصرف کننده
نرخ وام
تخصیص دارایی ها
قیمت سهام
ارزش اوراق بهادار

قدرت خرید
قدرت خرید (Purchasing power) به عنوان ارزش رایج تعریف می شود. در واقع تعداد خدمات یا کالاهایی است که یک واحد پول می تواند خریداری کند. این یک شاخص از شرایط موجود در بازار است ؛ زیرا فرد یا یک شرکت تجاری را قادر می سازد مبلغی را که واحد توانایی خرید آن را دارد بداند.

در این مقاله قدرت خرید مفاهیم زیر را بررسی خواهیم کرد :

معنی قدرت خرید
عوامل مؤثر بر قدرت خرید
عرضه و تقاضا
نرخ بهره و اعتبار
تورم
نرخ مالیات
نرخ مبادله
معنی قدرت خرید

قدرت خرید همیشه نرخ تورم را در نظر می گیرد. هنگامی که قدرت خرید کاهش می یابد ، هزینه خدمات و کالاها ، برای یک واحد پول می تواند افزایش یابد. افزایش قدرت خرید هزینه های زندگی را افزایش می دهد و وام و هزینه مصرف کننده را کاهش می دهد. کاهش قدرت خرید ارتباط معناداری با رشد اقتصاد و یا عکس آن دارد .

قدرت خرید یک تئوری اقتصادی محسوب می شود و می توان با محاسبه تعداد کالاهایی که یک مصرف کننده می تواند با یک واحد ثابت خریداری کند ، سنجید. اقتصاددانان و آژانس های دولتی قدرت خرید مصرف کننده را بررسی می کنند زیرا این تأثیر در اقتصاد کلی یک شرکت دارد. عوامل مؤثر بر قدرت خرید به شرح زیر است :

نرخ مبادله
سفر به نقطه ای که نرخ ارز با قدرت خرید بالا در هر واحد را تسهیل خواهد کرد ، یک سفر مقرون به صرفه خواهد بود. فرض کنید شخصی از اروپا ، به نپال یا بنگلادش سفر کند. او قدرت خرید بیشتری در هر دو کشور خواهد داشت زیرا ارزش نرخ ارز این کشورها نسبت به ارزش یورو بسیار پایین تر است .

نرخ بهره و اعتبار
وقتی یک مصرف کننده پول نقد مورد نیاز را در اختیار نداشته باشد ، وی از خرید اعتبار استفاده می کند. اگرچه خرید بیشتر از اعتبار شما شما از طریق کارت اعتبار یا چک امکان پذیر است . اما عواقب مختلفی نیز به همراه دارد زیرا مصرف کننده مجبور به پرداخت به طلبکاران خود می شود حتی اگر اعتبار موجود آنها کاهش یافته باشد.

این بدان معناست که اگرچه قدرت خرید یک مصرف کننده برای یک دوره موقت افزایش یافته است ، اما به میزان قابل توجهی در بلند مدت کاهش یافته است.

تورم
یکی از استانداردها و عوامل ثابت در قدرت خرید ، تورم است. این در مورد وجود پول بسیار زیادی است که کالاهای بسیار کمی در برابر آن وجود دارد. این امر منجر به کاهش قدرت خرید و افزایش قیمت مصرف کننده در یک دوره خاص می شود.

نمونه ای از تورم این است که چند سال پیش شما با A ریال قادر به خرید یک محصول بودید اکنون مجبور به پرداخت ۵A ریال برای خرید همان محصول هستید .

نرخ مالیات
مالیات می تواند درآمد واقعی مصرف کننده را کاهش دهد و به همین دلیل نرخ بالاتر مالیات منجر به کاهش قدرت خرید یک فرد می شود. وقتی دولت مالیات را تعیین می کند ، مصرف کننده را تحت فشار می گذارد و مصرف کنده پول کمتری نیز خواهد داشت و آنها می توانند کالاها و خدمات کمتری را خریداری کنند.

این هزینه های مصرف کننده را کاهش می دهد و رشد اقتصادی آن کشور را کند می کند

عرضه و تقاضا
نظریه عرضه و تقاضا به عرضه خدمات و کالاهایی از شرکتهای مختلف در برابر تقاضا برای آن خدمات و کالاهای مصرف کنندگان اشاره دارد. اگر شرکت ها تولید کالای بیشتری را نسبت به تقاضای واقعی نشان دهند ، منجر به کاهش قیمت محصولات می شود. این امر به این دلیل است که شرکت ها سعی می کنند با در دست گرفتن مجدد موجودی فروخته نشده ، هزینه های تولید خود را پس بگیرند.

قیمت های پایین نشانگر قدرت خرید بالا است. تقاضای زیاد کالاها و خدمات حاصل از عرضه کمتر است. این به معنی قیمت بالاتر و قدرت خرید کمتر مصرف کننده است .


وبلاگ ماندگار

بررسی مهم‌ترین نکات در طراحی و چاپ تراکت

تاثیر تبلیغات تراکتی در فروش

نکات کلیدی در طراحی تراکت

قدرت ,یک ,مصرف ,، ,کننده ,کاهش ,قدرت خرید ,مصرف کننده ,می شود ,می تواند ,کننده را

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
denniskdac20 teren خرید و فروش لوازم یدکی بیل مکانیکی Pc200 سراج الاخبار نوین ثبت شرکت و برند چطوریه؟ دانستنی ها شرکت کالای صنعت نفت جهان ساخت شارین امپراطور دانلود | دانلود فیلم و سریال جدید آترین وب خرید پارکت با قیمت مناسب